Historie tepláků

Date

Dříve byly určené výhradně ke sportu, následně i k lenošení, posledních pár let se však tepláky objevují i na přehlídkových molech slavných módních značek. Pandemie koronaviru a s ní spojené lockdowny z nich navíc udělaly jeden z nejvyhledávanějších kusů oblečení na internetu.

První tepláky vytvořila společnost Le Coq Sportif ve 20. letech minulého století a byly z vlny. Bavlněnou teplákovinu začala používat až značka Russel Athletic v roce 1926. Na popularitě pak získaly hlavně díky vzrůstajícímu zájmu lidí o různé sporty a zdravý životní styl a také díky olympijským hrám, na které si slavní sportovci tepláky oblékali. V roce 1939 pak francouzská značka Le Coq Sportif přišla s teplákovou soupravou. Dalším důležitým milníkem v teplákové historii byl rok 1967, kdy firma Adidas představila svojí ikonickou lesklou teplákovou soupravu se třemi pruhy.

V roce 1976 tepláky ještě více proslavil filmový Rocky Balboa, jehož scény, jak v nich trénuje v tělocvičně a ve městě, se staly kultovními. V 80. letech se tak již tepláky dostaly i do ulic a různých subkultur. V té době se díky rozvoji posiloven a nové vlně zdravého přístupu k životu tepláky dostaly do obecnější roviny oblečení pro volný čas.

Až do 90. let byly tepláky považovány za pánské oblečení. To se změnilo v roce 2001 kdy značka Juicy Couture přišla se svými semišovými tepláky do zvonu, které se staly oblíbeným módním trendem nejen u celebrit.

V dnešní době už tepláky dávno nejsou spojovány s povalováním na gauči. Naopak se v poslední dekádě staly oblíbeným módním trendem a jsou již nedílnou součástí streetwearové módy.

More
articles