Udržitelný vztah k našemu oblečení

Date

Jaký máte vztah se svému oblečení? Máte ve skříni kousky, na které léta nedáte dopustit anebo se ve vašem šatníku nic dlouho neohřeje jen aby to uvolnilo místo dalšímu módnímu výstřelku?

Udržitelnost. Tohle slovo teď slyšíme a čteme téměř všude. Upřímně ani není divu. Koloběh módního průmyslu zrychlil natolik, až se z toho naší matičce Zemi pěkně točí hlava. Velké módní značky představují kolekci za kolekcí, každý den se na nás valí lavina nových reklamních kampaní z tisku, sociálních sítí a dalších médií. A vlastně se jim často jen těžko odolává. Protože by byla přece vážně velká škoda nevyužít toho super slevového kódíčku do vašeho oblíbeného e-shopu, že? Takže jak se k té udržitelnosti vlastně přiblížit? 

Zde bychom se právě měli zamyslet nad vztahem, který ke svému oblečení máme. Záleží nám na něm? Staráme se o něj dobře? Jsme vděčni za to, že nám tak dobře slouží? Přemýšleli jste nad tím někdy? Anebo berete jako samozřejmost, že máte plnou skříň a že si můžete pořídit nové přírůstky kdy se vám zachce? 

Rozhodně byste teď neměli dostat výčitky svědomí a jít zneškodnit všechno, co nemá na štítku napsáno sustainable. Spíše si začněte svůj šatník více uvědomovat. To znamená, že budete mít přehled o tom, co vlastníte a co vám naopak chybí. A ne, další černé kalhoty vám opravdu nechybí. Těch deset, co už vlastníte vám bohatě stačí. 

Není ostuda nějakou věc nosit tři, pět nebo třeba klidně i deset let. Vintage kousky jsou naopak cool! Je skvělé, když se vaše oblečení stane takovou pomyslnou studnicí vzpomínek na různé zážitky či důležité milníky v životě. Staré šaty s příběhem jsou mnohem více stylové než nějaký čerstvý a mnohdy rychle pomíjivý módní trend. 

A v tom by právě mohla udržitelnost v módě spočívat. V tom, že si budeme vážit věcí, které už máme, budeme se o ně starat a využijeme je, jak jen to půjde. A až nás třeba někdy omrzí, tak je pošleme dál, aby sloužily a dělaly radost někomu dalšímu. A také, že spíše než spontánním a unáhleným nákupům spousty nového oblečení budeme dávat přednost promyšlenému nákupu toho, co skutečně v danou chvíli potřebujeme a co by nám mohlo vydržet na delší dobu než na jednu sezónu.

More
articles