Vliv pandemie na módní průmysl

Date

Světová pandemie covidu-19 ovlivnila módní průmysl v mnoha směrech. Změnily se nákupní preference spotřebitelů a obchod s módou se z velké části přesunul do online sféry. 

Rok 2020 a 2021 bychom klidně mohli nazývat dobou teplákovou. Lidé většinu času trávili doma anebo v přírodě a nosit „normální oblečení“ zkrátka velmi často nebylo třeba. Místo večerních šatů jsme najednou nakupovali spíše mikinové šaty a obleky vystřídaly teplákové soupravy. I přesto ale podle konzultační filmy McKinsey byl globální pokles tržeb v oděvním a obuvnickém průmyslu za rok 2020 o 27-30% oproti roku předchozímu. 

Změně poptávky spotřebitelů se museli přizpůsobit zahraniční i čeští návrháři a módní značky. V nových kolekcích se tak častěji objevovala basic trička, legíny, spodní prádlo, ponožky, mikiny a tepláky. Pandemií byl silně ovlivněn i prodej plážového oblečení. V tomto odvětví prodeje globálně klesly až o 34%. 

Kvůli lockdownům nastaly i chvíle, kdy bylo možné módu nakoupit pouze online. A tak i když celkové tržby v módním průmyslu klesly,  e-shopům s módou se dařilo. V Česku módní online e-commerce vzrostla o 14 %. Naopak mnoho kamenných obchodů vinou koronakrize muselo zavřít nadobro. Zde se nejednalo jen o menší podnikatele, ale i o velké nadnárodní firmy, které po celém česku uzavřely všechny své frančízy a přesunuly se tak zcela do online sféry.

More
articles